Nieznane samochody: Moretti

Ferrari, Lamborghini, Lancia, Agnelli to nazwiska tytanów włoskiej motoryzacji, które zna każdy nawet średnio zainteresowany motoryzacją Europejczyk. Do tego swoistego panteonu dopisać warto jeszcze kilka nazwisk zasłużonych dla motoryzacji konstruktorów. Jednym z nich jest z całą pewnością Giovanni Moretti. Moretti w 1925 roku założył w Turynie, stolicy włoskiej motoryzacji niewielką firmę zajmującą się produkcją pojazdów. Początkowo zakład Morettiego wytwarzał opracowane samodzielnie motocykle, po kilku latach jednak skonstruował swój pierwszy samochód.  Początkowo samochody oferowane przez Morettiego były niewielkimi pojazdami do napędu, których wykorzystywano silniki motocyklowe. Następnym etapem w historii firmy była produkcja samochodów dostawczych napędzanych dość nietypowo jak na owe czasy – silnikami elektrycznymi, pojazdy takie znajdywały sporo klientów zwłaszcza w ciężkich czasach II Wojny Światowej. W tamtych latach zakłady podejmowały również próby skonstruowania elektrycznych samochodów osobowych.

W nowej powojennej rzeczywistości Giovanni Moretti zmienił kierunek, w którym rozwijać miała się jego firma, po 1945 roku skoncentrowano się na produkcji niedużych samochodów napędzanych w tradycyjny sposób – za pomocą silników spalinowych. W tamtym okresie zakłady Morettiego opuszczały takie modela jak 500, 600, 750 wszystkie były niedużymi uroczymi samochodzikami popularnymi do napędu, których stosowano niewielki silniki.

Moretti Cita

Przełomem w historii marki Moretti była końcówka lat pięćdziesiątych, kiedy to zdano sobie sprawę, że tak niewielka firma może nie być wstanie ponosić kosztów w pełni samodzielnego projektowania i produkcji samochodów. Moretti potrzebowało dużego i bogatego partnera biznesowego, który wspomógłby małą wytwórnie swoimi rozwiązaniami technicznymi. Wybór partnera biznesowego nie był trudny. Giovanni Moretti po pomoc zwrócił się do swojego przyjaciela, którym był  Gianni Agnelli i w ten sposób firma nawiązała wieloletnią współpracę z Fiatem. W zakładach Morettiego, w krótce ruszyła produkcja samochodów opartych o gotowe rozwiązania Fiata, którego modele po prostu wykorzystywano jako bazę dla produkcji Morettiego. Niestety oferowane przez firmę mikrosamochody w dalszym ciągu nie mogły przebić się na rynku opanowanym przez produkowane na wielką skalę a więc o wiele tańsze modele konkurencji, w firmie Moretti zdecydowano się więc na kolejną rewolucję. Malutkie zakłady nie mogły stawać w szranki z gigantami europejskiej motoryzacji, którzy opanowali wówczas segment małych samochodów rodzinnych, zdecydowano się na całkowitą zmianę profilu firmy.

Moretti 600

Moretti przestawiło się na produkcję wyłącznie nadwozi (głównie sportowo wyglądających coupé), które następnie montowano na kompletnych podwoziach, które wraz z zespołami napędowymi pochodziły  z popularnych modeli Fiata. To właśnie w tym okresie powstały najsłynniejsze pojazdy firmy Moretti wśród, których wyróżnić warto samochody takie jak: Fiat Moretti 2500, Fiat Moretti 500 Coupé – zbudowane na bazie Fiata 500, Fiat Moretti 750 – zbudowane na bazie popularnego również w Polsce Fiata 750, Moretti 850, czy też Fiat  Moretti 124, oraz piękne coupé na bazie Fiata 132. W późniejszym okresie Moretti zaczął produkować coraz popularniejsze wówczas małe samochody terenowe takie jak Moretti Minimaxi i jego większy brat Midimaxi, a w późniejszym okresie także małą terenówkę na bazie Pandy pierwszej generacji. Interesującą  ciekawostką jest, że wspomniany Minimaxi powstał co prawda na bazie Fiata 500, jednak jego o wiele popularniejsza kolejna generacja produkowana była na bazie Fiata 126 czyli naszego popularnego Malucha. Firma Moretti przestała funkcjonować w połowie lat osiemdziesiątych, chociaż oficjalna likwidacja miała miejsce dopiero w 1989, ostatnimi produktami firmy były pojazdy na bazie Uno model Folk, oraz Ital Turbo Uno.

Fiat N500 coupé Moretti
Fiat Moretti 850
By Rex Gray [CC-BY-SA-2.0], via Wikimedia Commons

Fiat Moretti 2500
By Mr.choppers (Own work) [CC-BY-SA-3.0 or GFDL], via Wikimedia Commons
Fiat 124 Moretti
By Corvettec6r (Own work) [Public domain], via Wikimedia Commons
Moretti Midimaxi
By User:Luc106 (Wikimedia Commons) [Public domain], via Wikimedia Commons
Na koniec dla zainteresowanych artykuł o bazującym na Fiacie 126 Minimaxi dostępny jest pod tym adresem: http://www.blenheimgang.com/moretti-minimax-126/

Klikając w zdjęcia zobaczysz ich oryginały na stronie Wikimedia Commons.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *